solve and send me answere
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
Question is not seeming clearly..........
please send question clearly....
Answered by
0
Speed of train = 72 km/h = 72*5/18 = 20 m/s
Distance the train will travel in 13 seconds = 13*20 = 260 m = length of train + Length of bridge
Length of the train = 150 m
Length of the bridge = 260 - 150 = 110 m
Similar questions
Math,
8 months ago
Social Sciences,
8 months ago
History,
8 months ago
Math,
1 year ago
Math,
1 year ago