solve this question plzzzzzz ........
Attachments:

Answers
Answered by
0
Explanation:
Taking 10 & 5 ohm
(10*5)/15 = 50/15 = 10/3 ohm
Taking above result & 4 ohm
(10/3 )+ 4 = 22/3
Taking above result & 2 ohm
(22/3) * 2
----------------- = 11/7
22/3 +2
So potential difference: (11/7)*6 =66/7 V
Similar questions
Economy,
8 months ago
English,
8 months ago
Social Sciences,
8 months ago
Sociology,
1 year ago
Computer Science,
1 year ago