solve this step by step
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d34/cbd3300f57e4a4c3c0c51c366eb1ae4b.jpg)
Answers
Answered by
0
Step-by-step explanation:
Simplest solution for all of these questions
=> put the no we have to find out/ put the no. which is given × value of the given no.
Try it
let me do some of them
=> question no 10
=> cost of one kg rice = 23 3/4 = 95/4
=> to find out cost of 3 1/5 kg rice = 16/5
=> simply
16/5 {to find out}/1 {given no.}× 95/4 {value of given quantity)
=> 16/5×95/4
=> 4× 19 = 76 rs
Similar questions