Math, asked by mdayaz36961, 10 months ago

Sophia’s dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. What is the cost of one gallon of gas?

Answers

Answered by abdussamad7643
6

Answer:

Sophia's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. If we think of a gallon of gas as a group, we know that the cost of 12.5 groups is $43.25

Answered by imtenanashraf
4

Answer:

Cost of one gallon of gas is $3.46

Step-by-step explanation:

Amount of money Sophia's dad paid= $43.25

Number of gallons = 12.5

Therefore, cost of one gallon of gas = ?

Now, Divide 43.25 by 12.5, i.e.,

43.26 ÷ 12.5

= 3.46

Similar questions