Sophia’s dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. What is the cost of one gallon of gas?
Answers
Answered by
6
Answer:
Sophia's dad paid $43.25 for 12.5 gallons of gas. If we think of a gallon of gas as a group, we know that the cost of 12.5 groups is $43.25
Answered by
4
Answer:
Cost of one gallon of gas is $3.46
Step-by-step explanation:
Amount of money Sophia's dad paid= $43.25
Number of gallons = 12.5
Therefore, cost of one gallon of gas = ?
Now, Divide 43.25 by 12.5, i.e.,
43.26 ÷ 12.5
= 3.46
Similar questions