The cost of 1 kg patato is 50 paise. The cost of 1 kg onion is 25 paise and the cost of 1 kg tamato 20 rupees . You have to buy 20 kg vegetable in 20 rupees only
Answers
Answered by
0
Answer:
Your question is...
The cost of 1 kg patato is 50 paise. The cost of 1 kg onion is 25 paise and the cost of 1 kg tamato 20 rupees . You have to buy 20 kg vegetable in 20 rupees only....
My answer is....
• Patato (1kg) = 50 paise...
So, (50 × 20) paise = 10 ruppes...
• Onion ( 1kg) = 25 paise...
So, (25 × 40) paise = 10 ruppes...
Thus, Patato + Onion = (10 + 10) ruppes..
= 20 ruppes...
Hope it helps....☺️☺️☺️
Please mark me as a brainlist....
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d11/e6718f57eaa25125a5848e7a26819347.jpg)
Similar questions