Math, asked by GeorgeReddy, 1 year ago

The cost of 10 pencil is ₹50 what is the cost of 30 pencils

Answers

Answered by Anonymous
3

Answer:

Step by step explanation:-

The cost of 10 pencils = ₹50

The cost of 1 pencil = ₹50/10 = ₹5

The cost of 30 pencils = ₹5 ×30

= ₹150

Answered by utsavsingh87
0

Step-by-step explanation:

cost of 10 pencils = ₹50

cost of 10 pencils = ₹50cost of 1 pencil. = 50/10

cost of 10 pencils = ₹50cost of 1 pencil. = 50/10 =₹5

cost of 10 pencils = ₹50cost of 1 pencil. = 50/10 =₹5cost of 30 pencils = 30×5

cost of 10 pencils = ₹50cost of 1 pencil. = 50/10 =₹5cost of 30 pencils = 30×5 =₹150

please mark as brainliest and follow

Similar questions