The cost of 10 pencil is ₹50 what is the cost of 30 pencils
Answers
Answered by
3
Answer:
Step by step explanation:-
The cost of 10 pencils = ₹50
The cost of 1 pencil = ₹50/10 = ₹5
The cost of 30 pencils = ₹5 ×30
= ₹150
Answered by
0
Step-by-step explanation:
cost of 10 pencils = ₹50
cost of 10 pencils = ₹50cost of 1 pencil. = 50/10
cost of 10 pencils = ₹50cost of 1 pencil. = 50/10 =₹5
cost of 10 pencils = ₹50cost of 1 pencil. = 50/10 =₹5cost of 30 pencils = 30×5
cost of 10 pencils = ₹50cost of 1 pencil. = 50/10 =₹5cost of 30 pencils = 30×5 =₹150
please mark as brainliest and follow
Similar questions