The cost of 16/3 kg of rice is 250 rupees. What is the cost of 33/4kg of rice.
Answers
Answered by
3
Use direct variation method
(750 ÷ 16/3) × 33/4
= 750/16 × 33/4
= 24750/64
= 386 23/32
I hope it is correct.
(750 ÷ 16/3) × 33/4
= 750/16 × 33/4
= 24750/64
= 386 23/32
I hope it is correct.
Similar questions
Math,
9 months ago
English,
9 months ago
English,
9 months ago
English,
1 year ago
Computer Science,
1 year ago