The cost of 2kg apples and 1 kg of grapes on a day was found to be 160 after a month the cost of 4kg of apples and 2 kg of grapes is 300 represent it algebrically and graphically ?
Answers
Answered by
6
Let the cost of 1kg of apples be x and cost of 1 kg of grapes be y
Then the algebraic representation
2x + y = 160 .................... (Eqn 1)
4x + 2y = 300 ........................(Eqn 2)
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d9b/7849a44b50b1fb6b93f8d8cae996b0f8.png)
![](https://hi-static.z-dn.net/files/dea/5c0e997f4f545a4219fd3c6ca340017c.png)
Answered by
2
Hope this is right. Mark X and Y in the graph. Write the intersecting point.
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/dec/32fe0cda9ab3cc40f977a6ed431df3d5.jpg)
Similar questions
English,
7 months ago
History,
7 months ago
Science,
7 months ago
Political Science,
1 year ago
Math,
1 year ago
Social Sciences,
1 year ago
Physics,
1 year ago
Math,
1 year ago