Math, asked by suresh1081974, 9 months ago

the cost of 5 kg of rice is 250. how much will 8 1/4 kg of rice cost​

Answers

Answered by Anonymous
17
cost of 5kg of rice= 250.
therefore cost of 1 kg of rice= 50.
according to question,
cost of 8 whole 1 by 4= (33/4)×50
= 825/2.
Answered by anshikasingh6168
12

Answer:

see the answer and please follow me...

Attachments:
Similar questions