Math, asked by roma6728, 10 months ago

the cost of 6 chocolate is 250 how many cost of 4 chocolate​

Answers

Answered by abulagang08
0

Answer:

6 chocolate - $250

4 chocolate - $ 166.40

1 chocolate - $ 41.60

Step-by-step explanation:

Since 6 chocolates is $250, so we need to divide.

$250 ÷ 6 = $41.60

So the cost of each chocolates is $41.60

4 chocolates

$41.60 x 4 = $166.40

For 4 chocolates is $166.40

Answered by praveenkr2k9
4

Answer:

₹166.67

Step-by-step explanation:

cost of 6 chocolate = 250

so, cost of 1 chocolate = 250÷6

= 41.67

so, cost of 4 chocolate = 4×41.67

=166.67

Similar questions