Math, asked by advibisht, 7 months ago

the perimeter of a regular pentagon whose each side is 5.5 cm.

Answers

Answered by shloksolanki
4

hey, your answer should be 27.5 cm.

Answered by bangtangirl1
4

Pentagon has 5 sides

1 side=5.5 cm

5 sides=5.5×5

=27.5 cm

So, perimeter is 27.5 cm

Similar questions