Physics, asked by subhan2570, 1 year ago

The power of lens whose focal length is 25 cm

Answers

Answered by ishita353
4

power=1/f(in metre)

power=1/0.25 =4 dioptre

Answered by lucifer5639
8

25cm= 0.25m

Power of lens= 1/focal length

=1/0.25

= 100/25= 4dioptres

Similar questions