Math, asked by archanapradeep010719, 11 months ago

The taxi charges in a city consist of a fixed charge together with the charge for the distance covered. For a distance of 10 km, the charge paid is Rs 105 and for a journey of 15 km, the charge paid is Rs 155. What are the fixed charges and the charge per km? How much does a person have to pay for travelling a distance of 25 km?

Answers

Answered by Anonymous
16

Answer:

Step-by-step explanation:

Let fixed charge = Rs x and let charge for every km = Rs y

According to given conditions, we have

x + 10y = 105… (1)

x + 15y = 155… (2)

Using equation (1), we can say that

x = 105 − 10y  

Putting this in equation (2), we get

105 − 10y + 15y = 155

⇒ 5y = 50 ⇒ y = 10

Putting value of y in equation (1), we get

x + 10 (10) = 105

⇒ x = 105 – 100 = 5

Therefore, fixed charge = Rs 5 and charge per km = Rs 10

To travel distance of 25 Km, person will have to pay = Rs (x + 25y)

= Rs (5 + 25 × 10)

= Rs (5 + 250) = Rs 255

Similar questions