Physics, asked by dragonstac7517, 1 year ago

Two blocks of mass M = 6 kg and m = 3 kg are placed as shown below in the figure. Coefficient of friction between M and m is 0.5. Coefficient of friction between M and the surface is 0.4. The maximum horizontal force that can be applied to the mass M so that they move without separation is (g = 10 m s­2

Answers

Answered by vishalkumar93347
26

Answer: the answer to this question is 81 N

Explanation:

For solution see the attachment......

Hope it helps......

Attachments:
Answered by Yeshwanth1245
2

Answer: the answer to this question is 81 N

Explanation:

For solution see the attachment......

Hope it helps......

Attachments:
Similar questions