Wendy brought 4 cakes and 2 pies for $20. The cost of a cake is twice the cost of 1 pie. a) What was the cost of one cake
b)What was the cost of 1 pie?
Answers
Answered by
1
cost of 1 pie is 2 $
cost of 1 cake is 4 $
so 4 cakes is 4 $ * 4 $ = 16 $
2 pies = 2*2 = 4 $
Similar questions
Science,
1 month ago
Accountancy,
1 month ago
English,
1 month ago
Social Sciences,
3 months ago
Math,
3 months ago
English,
11 months ago
CBSE BOARD X,
11 months ago