Physics, asked by dhruvshadilya7428, 1 year ago

What is operating voltage of 15w led street lamp?

Answers

Answered by Anonymous
11
Hai dear friend your answer is this
W=V×A. used this formula
V=?
w=15....(1)
a=x
w=15x...(2)

15x=15
x=15/15
x=1
so....
w=v×a
v=w/a
v=15/1
v=15

Answered by Physicist182
0
Give it's electric current
Similar questions