What is the mass of 0.5moles of water molecules
Answers
Answered by
6
The mass of 1 mole of water=18g
Hence 0.5 mole of water = 18x0.5 = 9g
Hence 0.5 mole of water = 18x0.5 = 9g
Answered by
5
The molecular mass of 1 mole of water =18 g
0.5 moles of water = 18× 0.5
= 9 g
0.5 moles of water = 18× 0.5
= 9 g
Similar questions