Chemistry, asked by deekshitha0, 8 months ago

what is the molecular mass of C2H6​

Answers

Answered by chinni7594
7

Answer:

30

Explanation:

that is your answer..............

Answered by Bhavyanayak
3

Answer:

30g

Explanation:

Hey friend,

Atomic mass of Carbon = 12g

Atomic mass of Hydrogen = 1g

Thus we have, molecular mass of C2H6 :

2(12) + 6(1) = 30g

Similar questions