Math, asked by daniel1342452, 6 months ago

What is the unit rate per bottle if a pack of 24 bottles of juice sells for $9.60?

Answers

Answered by niral
3

Answer:

Mark as brainliest answer.

Step-by-step explanation:

24 bottles = $9.60

1 bottle = x

→ x = (9.60×1)/24

→ x = 9.60 / 24

→ x = 0.4

→ So, unit rate per bottle is $0.4

Answered by UnlimitedKnowledege
1

Explain how switching off electrical devices when not in use will help in conserving coal. Please answer Fast answer fast please

Similar questions