What's the no.of my molecules of 50g of limestone
Answers
Answered by
1
Answer:
Formula mass of caco3=40+12+3-100amu.. 100g Caco3=1mole.. , 50g of caco3=1÷100×50=0.5 mol.
Answered by
2
Limestone chemical formula = CaCO₃
Gram Molecular Mass of Ca = 40 g, C = 12 g, O = 16 g
Molar Mass of Limestone = 40+12+48
= 100 g
Given mass = 50 g
Moles = 50/100
= 0.5
No. of molecules = 0.5*6.022*10²³
= 3.011*10²³
I hope this helps.
Similar questions
History,
3 months ago
Computer Science,
3 months ago
English,
5 months ago
Math,
5 months ago
English,
1 year ago