what will be value of r in the circle ....
Attachments:

Answers
Answered by
1
Answer:
r = 13.36 cm(Approx)
Step-by-step explanation:
Here, (Theta/360°)2πr = 7
=> (60°/360°)×2πr = 7
=> 2πr/6 = 7
=> πr/6 = 7
=> πr = 42
=> r = 42×7/22
=> r = 147/11 cm
=> r = 13.36 cm(Approx)
Mark as Brainliest
Similar questions
Math,
4 months ago
Social Sciences,
8 months ago