write answer in full explanation
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
4:48 is the ratio of your question..
Step-by-step explanation:
hope its helpful to you
Answered by
1
Step-by-step explanation:
First convert minutes in seconds
As,1 min=60 secs
4 min=4×60=240 secs
Now we have to find its least value
=240:48 secs
=240/48
=5/1
=5:1
Similar questions
Science,
4 months ago
Computer Science,
4 months ago
CBSE BOARD X,
4 months ago
Social Sciences,
8 months ago
Math,
8 months ago
Math,
1 year ago