You've gone to a fruit stand to get some fresh produce.You notice that person in front of you gets 5 apples and 4 oranges for 10 dollars.You get 5 apples and 5 oranges for 11 dollars.
Can we solve the price of an apple and an orange using this information in a system of linear equations in two variables?
If yes,what is the solution?
If no,what is the reason we cannot?
Answers
Answered by
3
Answer:
Price of an Apple = $1.2
Price of an Orange = $1
Step-by-step explanation:
Let price of an Apple = A
Price of an Orange = O
5A + 4O = $10 ......(1)
5A + 5O = $11 ......(2)
Hope you can solve the two linear equations.
Similar questions
Computer Science,
6 months ago
Physics,
6 months ago
English,
1 year ago
Chemistry,
1 year ago
Math,
1 year ago