5 pencils cost 25 rupees, find the cost of 8 pencils.
Answers
Answered by
3
Answer:
Given,
cost of 5 pencils = 25 rupees.
By unitary method,
cost of 1 pencil = 25/5 =5 rupees.
Therefore,
cost of 8 pencils = 8×5 = 40 rupees.
HOPE THIS HELPS YOU!!
Answered by
2
Answer:
plz refer to attachment
mark brainliest#follow me
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/dc2/8d3c167ec9d4b21920a84533bce3794d.jpg)
Similar questions