A person buys 25 pens worth 250, each of equal cost. He wants to keep 5 pens for himself and sell the remaining to recover his money. What should be the price of each pen?
Answers
Answered by
4
25 pens cost 250.
Now he keeps 5 pens for himself. Therefore, pens remaining= 25-5=20pens.
To retain his amount spend he has to sell the 20 pens for 250rs.
Therefore, price of each pen = 250/20= 12.5rs
Now he keeps 5 pens for himself. Therefore, pens remaining= 25-5=20pens.
To retain his amount spend he has to sell the 20 pens for 250rs.
Therefore, price of each pen = 250/20= 12.5rs
zikrashaikh:
its ryt answer
Answered by
1
Answer:
C. P. = 10 and S. P. = 12.5
Step-by-step explanation:
Refer to the attachment
please mark as brainliest
Attachments:
![](https://hi-static.z-dn.net/files/d8b/5c889bfc3184cbab2c57b6b04f14f84e.jpg)
Similar questions