Physics, asked by ksrisailam323, 8 months ago

calculate net force please ​

Attachments:

Answers

Answered by priyamahesh3
1

Answer:

(a) Force applied towards right side is 8N+12N=20N

Force applied towards left side is 6N

Net force= 20N-6N

= 14N towards right side

(b) Force applied towards the right side is 3N

Force applied towards left side is 8N+5N=13N

Net force=13N-3N

= 10N towards left side

Explanation:

Hope this answer is helpful for you. Mark me brainlist and thank my answer

Similar questions