explain the answers pls
Attachments:

Answers
Answered by
0
Answer:
60km/h speed will be there
Answered by
1
Answer:
a Time =30 min= 180sec
Distance=30 km= 3000m
Speed= distance/time=3000/180=16.66 m/s
b Si unit of speed is m/s
Similar questions