Chemistry, asked by namitasingh95, 8 months ago

guys answer this question......​

Attachments:

Answers

Answered by steewackdsouza
1

Answer:

mass of ideal gas=50.5-50 =0.5 g

mass of liquid=148-50= 98 g

volume= mass/density= 98/0.98= 100 ml of liquid

=0.1 L

pv = nRT. (760 mmHg= 1 atm)

(n=given mass/molecular mass)

1× 0.1 =0.5/ M× 0.0821×300

M= 5×0.0821×300 ≈ 123 g

if it is useful mark it as brainliest answer

Answered by Anonymous
1

Answer:

in which class do u read....

and thnx for free points

Similar questions