Math, asked by mamuni12345, 5 months ago

please answer me fastest give answer of all questions and don't send rabish answer ​

Attachments:

Answers

Answered by manemmadhuvarshini
1

Answer:

Cost of one pen = 27 rupees

Cost of other pen = 18 rupees

Step-by-step explanation:

Cost of pens bought by kavita = 45 rupees

Ratio of two pens = 3:2

Let one pen = 3x

Other pen = 2x

By problem,

3x+2x = 45 rupees

5x = 45 rupees

x= 9 rupees

Therefore,Cost of two pens = 3x = 27 rupees , 2x= 18 rupees.

Answered by SwahaPattanayak
2

Answer:

Divi math का exam ख़तम हो गया है

Similar questions