please answer this question fast by solving it.........
Attachments:

Answers
Answered by
2
P=1100W
t=2 hr
P=Energy/time
1100×2=energy
2200w/hr
=2.2kw/h
When use for 30 days = 2.2×30
= 66kw/hr
cost of 1 unit = ₹5
cost of 66unit = 5×66
= ₹330 Ans
Answered by
14
Answer:
- Electrical Expenses is Rs. 330.
Given:
- Power of Electric Iron (P) = 1100 W.
- Time For it is Consumed Daily (t) = 2 hours.
- Charge of unit Energy = Rs. 5 per unit
Explanation:
As we Know, The Given Power I.e. 1100 W.
Power Consumed in 2 hours.
Now,
Substituting,
- 1wh = 10⁻³ Kwh.
- 1 unit = 1 Kwh.
Substituting, Gives
Above Electrical Consumption is For an Day.
Let's Find out it For 30 days (April Month)
Note:-
- April has 30 days in a Month.
As stated in Question.
1unit = Rs 5.
∴ Electrical Expenses For the April Month is Rs. 330.
Similar questions
Hindi,
7 months ago
Music,
7 months ago
Math,
1 year ago
India Languages,
1 year ago
India Languages,
1 year ago