Math, asked by bansithakkar, 1 year ago

plzz anyone question 5

Attachments:

siddhartharao77: Thanks Bansitha
bansithakkar: welcome

Answers

Answered by siddhartharao77
6
Given that Distance between Chennai and Bhopal = 1508km.

Given that Total time has taken = 29hrs.(10 am to 5 am).

Given that it stops 2 hours on the way = 29 - 2 = 27

Therefore,

We know that Speed = Distance/Time

                                    = 1508/27

                                    = 55.85



Therefore the average speed of the train = 55.85km/hr


Hope this helps!


bansithakkar: Siddharth well tried
bansithakkar: Thanks siddharth
Saifkhan111: most welcome
Saifkhan111: well tried Siddharth
siddhartharao77: Please,Let us give some time to correct the answer. Don't report it directly.
bansithakkar: yaa i will not report
bansithakkar: Thank you guys for answering
Saifkhan111: most welcome again
Saifkhan111: and Siddharth answer would be 55.85 when time would be 29hours - stopping time two hours not 10pm which you mentioned above
bansithakkar: i mentioned 10 am only
Answered by Anonymous
6
ANSWER
.........








Distance between Chennai and Bhopal = 1508km.

Total time has taken = 29HRS.


it stops 2 hours on the way

= 29 - 2 = 27



THAT IS WHY



Speed = Distance
__________
Time

= 1508
______ = 55.85
27





Therefore the average speed of the train = 55.85km/hr

bansithakkar: Thanks
Similar questions