✌✌PLZZ PROVIDE COMPLETE SOLUTION✌✌
Attachments:

Anonymous:
what is the correct option ?
Answers
Answered by
3
a=16cm/s
y=4cm
as we know a=omega^2×y
omega=

omega=4/2=2rad/s
T=2pi/omega
T=2×3.14/2
T=3.14 option c
y=4cm
as we know a=omega^2×y
omega=
omega=4/2=2rad/s
T=2pi/omega
T=2×3.14/2
T=3.14 option c
Answered by
11
Given :
acceleration ( a ) = 16 cm / s²
distance ( d ) = 4 cm
We know that ω = √( a / d )
= √ ( ( 16 cm / s² ) / 4 cm )
= √ 4 / s²
==> ω = 2 / s
We know that :
f = ω / 2 π
So : 1 / T = ω / 2 π
==> T = 2 π / ω
= 2 × 3.142 s / 2
= 3.142 s approx.
ANSWER:
OPTION C
Hope it helps !
______________________________________________________________
Similar questions