solve this question pleaseee.
Attachments:

Answers
Answered by
1
Given ,
length = 6m
breadth = 5.4m
height = 4m
Area of four walls i.e
lateral surface area= 2h(l+b)
=2*4(6+5.4)
=8*11.4
=91.2cm^2
area of roof = l*b
=6*5.4
= 32.4cm^2
length = 6m
breadth = 5.4m
height = 4m
Area of four walls i.e
lateral surface area= 2h(l+b)
=2*4(6+5.4)
=8*11.4
=91.2cm^2
area of roof = l*b
=6*5.4
= 32.4cm^2
Similar questions
Social Sciences,
10 months ago
Math,
10 months ago
Math,
10 months ago
English,
1 year ago
Business Studies,
1 year ago