Math, asked by sharvesha084, 1 year ago

surface area of cube whose edge is 3 cm is

Answers

Answered by Anonymous
3

Step-by-step explanation:

hello mate

here is ur ans..

surface area of cube = 6a^2

= 6×3×3

= 6×9

= 54cm^2

Answered by surendaramteke
1

Answer:

hey......

Here is ur answer...

The edge of the cube is=3 that I.e.= 3cm

therefore,

surface area of the cube is

=6a^2

=6×3^2

=36cm^2

Hope u understand it's very easy

Similar questions