the focal lenght of mirror of radius 30 cm is
Answers
Answered by
1
Answer:
focal length is half the radius of the mirror
Explanation:
So,
f=30/2=15
With a spherical mirror, this is not the focal length
Answered by
0
Answer:
f = R/2
f=30cm/2
f= 15 cm..
Similar questions
Chemistry,
7 months ago
Physics,
7 months ago
Social Sciences,
1 year ago
History,
1 year ago
Math,
1 year ago