the hight of qutab minar is 72m.calculate the potential energy of stone of mass 400g,placed at the top of the minar
Answers
Hope it will help u
Mark me as brainlist

Given,
The height of Qutub Minar = 72 m
Mass of a stone = 400 g
To find,
The potential energy of the stone placed at the top of the Qutub Minar.
Solution,
We can simply solve this numerical problem by using the following process:
Mathematically,
The potential energy of an object at height "h"
= mass × acceleration due to gravity × height of the object
{Statement-1}
Now, according to the question;
The potential energy of the stone placed at the top of the Qutub Minar
= mass of the stone × acceleration due to gravity × height of Qutub Minar
= (400 g)×(9.8 m/s^2)×(72 m)
= (400/1000 Kg)×(9.8 m/s^2)×(72 m)
{Since 1 g = 1/1000 Kg}
= (0.4 Kg)×(9.8 m/s^2)×(72 m)
= 282.24 Kg.m^2/s^2
= 282.24 J
Hence, the potential energy of the stone placed at the top of the Qutub Minar is equal to 282.24 J.