A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. for 6 pounds of chocolate chips and2 pounds of walnuts, the total cost is $20 . for 3 pounds of chocolate chips and 5 pounds of walnuts, the total cost is $23. find the cost for each pound of chocolate chips and each pound of walnuts.
Answers
Answered by
1
chocolate chips cost $27/12 each pound
walnuts costs $ 13/4 each pound
walnuts costs $ 13/4 each pound
Similar questions
Social Sciences,
9 months ago
Math,
9 months ago
English,
9 months ago
Chemistry,
1 year ago
Science,
1 year ago