Chemistry, asked by mahlimimahlimi05, 3 months ago

Convert the following into moles​

Attachments:

Answers

Answered by soumyanshushekhar
2

Answer:

a) 32g of Oxygen, O2 gas constitute 1 mole

8g of Oxygen = 8/32 = 0.25 moles

b) 12g of Carbon, C constitute 1 mole

24g of Carbon = 24/12 = 2 moles

c) 18g of Water, H2O constitute 1 mole

6g of Water = 6/18 = 0.33 moles

hope this will help you

Similar questions