please answer the ticked Q's
Attachments:

Answers
Answered by
0
12.amplitude=12 cm
wavelength=36 cm
velocity of wave = wavelength × frequency
=.36×200=72 m/s
13.amplitude=5 cm
wavelength =20 cm
velocity of the wave=frequency×wavelength
=.20×100= 20m/s
wavelength=36 cm
velocity of wave = wavelength × frequency
=.36×200=72 m/s
13.amplitude=5 cm
wavelength =20 cm
velocity of the wave=frequency×wavelength
=.20×100= 20m/s
Answered by
0
12.
1. amplitude=12 cm
2.wavelength=36 cm
3. velocity =200×36
=72000cm
13.
1.amplitude=5cm
2.wavelength=20cm
3.velocity=20×100
=20000cm
1. amplitude=12 cm
2.wavelength=36 cm
3. velocity =200×36
=72000cm
13.
1.amplitude=5cm
2.wavelength=20cm
3.velocity=20×100
=20000cm
Similar questions