Math, asked by poojasahu0008pd3hls, 1 year ago

please give me answer of 22 and 23

Attachments:

Answers

Answered by Anonymous
0
As speed is 3km/hour

so length of river or distance traveled by river = 3 km in 1 hour

in 1minute distance traveled = 3000/60 = 1000/20

so amount of water = 1000/20 × 2 ×45
= 4500

23) √7500 = 50√3

so 50^2 + 3 = 7500

so side of square = 50

in which 3 were left out
Answered by chopraneetu
0
22. The river will be considered as cuboid.
here l=3km = 3000m
b=45m
h=2m
water quantity in 1 hour ie 60 minutes is its volume
V=lbh
=3000×45×2 cu m
water quantity in 1 minute is
 = \frac{3000 \times 45 \times 2}{60} \\ = 4500 \: cu \: m

23. we will find square root by long division method

........___86__
...... 8| 7500
......... | 64
....... ..|----------
...166 | 1100
,.. ... | 996
.. ... |------------
.. ... | 104

104 soldiers will be left out
Similar questions